Jakmile jsme měli nakresleno a schváleno 😉, mohli jsme se vrhnout na nákup materiálu. Z čeho stavíme? Jak to vypadá? A jaké tipy a triky jsme se naučili? Přejeme fajn počtení 👇🏻
Pro konstrukci jsme zvolili takzvané KVH hranoly (původní název vychází z němčiny, kde znamená konstrukční stavební dřevo). KVH hranoly jsou sušené a hoblované na standardní rozměry. Spoje dřeva jsou napojovány průběžně, takže KáVéHáčka mají skvělé mechanické vlastnosti. Vyrábějí se v konstrukční a pohledové kvalitě (my zvolili pohledovou). Výrobci by také měli garantovat řadu parametrů, které označení KVH v dané kvalitě má stanoveno.
Jedním z důležitých parametrů je právě vysušení dřeva, které je tím pádem lehčí. A (!) hranoly by měly splňovat daný rozměr, přílišně se nekroutit, atp. Ten poslední parametr u nás úplně neplatil. Bohužel – víme, že příště budeme kupovat jinde. Více o KáVéHáčka najdete třeba tady.

Při tvorbě plánů domu jsme vzali v úvahu rozměr konopných bloků, které do stěn budeme vkládat pro zateplení. Mají šířku 60 a výšku 1200 centimetrů. Tloušťku pak 10 cm. KVH hranoly tedy mají rozměry 4×10 cm.
Zároveň tedy jednotlivá „okna“, která tvoří základ rastru našich stěn, vycházejí z rozměru konopné izolace. Nejčastěji mají šířku 58 cm – konopná izolace se totiž o 1 cm z každé strany „smrskne“, aby dokonale vyplnila dané okno.
Právě tohle znormování rozměrů nám ušetří spoustu práce s řezáním konopné vaty, ale i při řezání rozměrů a jejich skládání do připravených šablon. Na fotce výše vidíte přípravek, který jsme si (díky, taťko 🙂), vytvořili na pracovním stole. Umožnil nám při montáži přikládat nařezané KVH hranoly na daná místa, rychle zasvorkovat ke stolu a začít s vrutováním.

Velikost mezery je odvislá od velikosti izolace tak, abychom ji následně nemuseli řezat.
Velkým zdržovákem byla právě špatná kvalita KVH hranolů. Často se nám prohýbaly do luku, některé jsme pro dlouhé rozměry úplně vyřadili. Velkým pomocníkem nám byly truhlářské svorky, které k práci rozhodně doporučujeme. Bez nich bychom „ulítlé“ centimetry těžko dostávali do latě – a do pravého úhle 📐 😀
Pokud máte svorek dost, velkou výhodou je, že s nimi práce zvládne člověk i sám. A jaký je ideální počet svorek? My skončili na čísle 12 v různých rozměrech – určitě se hodí rozměr delší než metr, na počet pak vítězí svorky do metru. Pro upevňování nářadí k ponku a stolu se určitě hodí i maličké a roztomilé svorky.
Výbornou vychytávkou z kategorie přípravek je také šablonka na foce níž. Pro celou konstrukci jsme používali vždy dva vruty nad sebou. Nezdá se to, ale člověku vezme v součtu opravdu hodně času jen to, že se rozhoduje, kam má ten vrut vrutnout. Šablonku přiložíte, obkreslíte dírky všude, kde plánujete vrutit, a další člověk už to tam sází. Geniální! (Díky, tati 😀.)



Naše konstrukce je tvořená 6 díly pro přízemí. Dlouhé stěny totiž dělíme na dva kratší díly, abychom je dokázali vztyčit. Další díly potom patří 1. patru – obdélník s okny a také trojúhelníky, které budou patro podpírat ze stran.
Celkově nám konstrukce zabrala 3-4 dny času. Hodně jsme promrhali na nekvalitním materiálu – doporučujeme tedy kupovat jej tam, kde vás nechají konkrétní KVH hranoly přímo vybrat, nebo odmítnout ty, které se vám nelíbí. Na velké stavbě se to asi ztratí, ale když stavíte konstrukci na milimetr přesně, každý luk nebo vrtule je zkrátka desítky minut navíc na vyrovnání rozměrů. Jak krásný bylo vidět koukat na tohle zátiší! 👇🏻 🥳
Pořádném kusu práce (kreslení, nákup materiálu, řezání, montáž) to byl první reálný výsledek naší práce!

Comments are closed.