Základní konstrukce: Řezání

Je to tu! Po dlouhé a vydatném plánování a prvním nákupu materiálu se pouštíme do úplně první reálné práce na našem Tajnej Housu. Řezání. Určitě se vyplatí dobrá příprava. Jak na to? 👀 👇🏻 💪🏻

Základem všeho je plánek konstrukce, který jsme vyexportovali z 3D kreslicího programu. Lessons learned: Pozor na to, abyste měli okotované všechny rozměry, které budete potřebovat. Občas se nám stalo, že tomu tak nebylo, a Dan musel zasednout ke strojům, a daný rozměr doplnit. Většinu „chybek“ jsme naštěstí vychytali ještě doma. Sestavovali jsme totiž řezací plán.

Jak taková věc vypadá? Nehledejte v tom žádnou vědu, jen tak trochu systematickou povahu. Pro účely řezání se hodilo vědět, kolik kterého rozměru budeme řezat, aby nám to lépe odsýpalo, a nestalo se nám, že některý rozměr zapomeneme, ztratíme, zrátka – neuřízneme. Na řezání jsme si totiž z Baumaxu půjčovali pokosovou pilu, která umí řezat úhly. Každý den něco stojí, a tak to člověk promýšlí o něco lépe 🧠 🙂

Výsledkem byla tabulka, kde každá část stěny dostala své písmeno. U dveří A, poslední stěna přízemí byla F. V každé stěně jsme spočetli různé rozměry a jejich četnosti. A ty poté sesumírovali do další tabulky, která už se zabývala jen danými rozměry a označením daného dílu.

Základem je konstrukční plán

Výbornou vychytávkou byl přípravek, který jsme si na stole kolem pily připravili. Nic složitého: Vyrobili jsme si systém počáteční zarážky, bočních kontrolních zarážek (pro sledování správného úhle) a také využili již uříznutý rozměr pro odměřování nových řezů. Pro řezání dlouhých částí kostrukce se hodily také podpěry mimo pracovní stůl.

Náš tým řezačů (alias výroba) díky tomu ve dvou lidech zvládl všechny řezy pro celý tiny house během neuvěřitelného dne a půl! Support tým v podobě koordinátora (inženýring) pak zajišťoval pouze dodávku nového řezného materiálu a odnos již nařezaných částí do skladu. Malý tip ke skladu: Velká úspora času je třízení nařezaných částí podle příslušnosti k dané stěně + podle rozměru. Při montáži už jen berete jeden díl za druhým a frčíte.

Řezací tým „na konci světa“ vždy v dobré náladě

Nejzajímavějšími řezy byly rozhodně úhly. Kromě klasických (jako 8 ° ) jsme řezali i 64. Je to určitě dobrá cesta, jak potrápit mozek neobvyklou úlohou 😉 Úplně speciální byly řezy pro střešní krokve, které jsme řezali prostě ručně.

Dokončování střešních latí

Comments are closed.